Często zadawane pytania
1) Czy zaprawa murarska do klinkieru służy również do spoinowania cegieł klinkierowych?
Zaprawa murarska do klinkieru może być stosowana zarówno do murowania jak i do spoinowania cegieł klinkierowych. Należy pamiętać, aby spoinowanie wykonać po wyschnięciu zaprawy murarskiej, którą łączono cegły. Zamknięcie wewnątrz muru wilgoci pochodzącej z zaprawy może doprowadzić do powstania wykwitów na powierzchni cegieł.
2) W jaki sposób prawidłowo stosować klej do glazury KR2?
Klej do glazury KR2 należy stosować podobnie jak większość klejów cementowych służących do przyklejania płytek ceramicznych. Należy stosować zalecaną przez producenta ilość wody oraz zachować zalecany czas dojrzewania kleju przed rozpoczęciem klejenia.
3) Czym różni się zaprawa cementowa od wylewki betonowej?
Zarówno zaprawa cementowa jak i wylewka betonowa są zaprawami na bazie cementu. Zasadniczą różnicą pomiędzy zaprawą cementową a wylewką betonową jest wielkość zastosowanego do produkcji wypełniacza. Wylewka betonowa zawiera w swoim składzie frakcje kruszywa do 4 mm, zaprawa cementowa posiada wypełniacz o max. grubości ziarn do 1 mm. Mniejsze ziarno kruszywa w zaprawie cementowej poprawia właściwości robocze zaprawy podczas wznoszenia ścian oraz ułatwia wykonanie posadzek podłogowych tam gdzie wymagana jest mniejsza grubość warstwy podkładu w granicach 0,5 ÷ 4 cm. Zastosowanie w wylewce betonowej grubszego ziarna umożliwia wykonywanie grubszych warstw podkładów podłogowych (powyżej 2,5 cm) przy zachowaniu wysokich parametrów wytrzymałościowych wymaganych dla betonów.
4) W jaki sposób przygotować podłoże pod tynk maszynowy?
Jeżeli podłożem na które będzie nanoszony tynk maszynowy jest ceramika poryzowana lub inny materiał budowlany o wysokiej nasiąkliwości (np. gazobeton) należy zastosować warstwę poprawiającą przyczepność tynku (tzw. „szpryc”). Warstwa szprycu powinna być wykonana z rzadkiej zaprawy cementowej. Po związaniu warstwy szprycu, powierzchnię, na którą będzie nanoszony tynk należy obficie zwilżyć wodą a następnie wykonać narzut tynku przy pomocy agregatu. Wodę należy dobierać każdorazowo w zależności od chłonności podłoża i warunków atmosferycznych (temperatura powietrza i podłoża).
W przypadku nanoszenia tynku na podłoże o niskiej nasiąkliwości zaleca się nakładać zaprawę warstwami o grubości gwarantującej nie zsuwanie się materiału z podłoża. Grubość warstw należy dobrać przeprowadzając próbny narzut.
5) Do czego służy zaprawa cementowa?
Zaprawa cementowa jest typową zaprawą murarską na bazie cementu i kruszywa kwarcowego o gr. do 1 mm. Zaprawę cementową można stosować do wznoszenia ścian fundamentowych z bloczków betonowych, murów z cegieł i kształtek ceramicznych. Zaprawa jest odporna na duże obciążenia mechaniczne (klasa zaprawy M15) oraz działanie szkodliwych warunków atmosferycznych (woda, mróz).
Zaprawa cementowa może być stosowana do wykonywania cementowych posadzek podłogowych. Zalecana grubość warstwy podkładu 0,5 ÷ 4 cm. Przed wykonaniem warstwy należy powierzchnię odkurzyć i oczyścić z kurzu i pyłu następnie obficie zmoczyć wodą. W przypadku wylewania warstwy podłogowej na podłoże suche i bardzo chłonne zaleca się użycie środka gruntującego dla ograniczenia chłonności i poprawy warstwy sczepnej.
6) W jaki sposób należy stosować BETON B30?
Podłoże na które będzie nanoszona mieszanka powinno być związane, odpylone i pozbawione luźnych fragmentów. Przy wykonywaniu podkładu podłogowego, który będzie związany z podłożem, należy podłoże zagruntować. Przed wylaniem mieszanki podłoże mocno nasiąkliwe należy obficie zwilżyć wodą. Następnie wylać zarobioną zaprawę, rozprowadzić równomiernie, wyrównać, w razie potrzeby zatrzeć. Mieszankę wylewać w sposób ciągły (metodą mokre na mokre).
Wykonując podkład należy pamiętać o stosowaniu dylatacji oddzielających od ścian i innych elementów budowlanych takich jak filary, schody. Dylatacje powinny dzielić także pola o powierzchni większej niż 30 m2 i bokach nie większych niż 6 m. Należy zwrócić uwagę na dokładne dozowanie wody. Zbyt duża ilość wody obniża właściwości wytrzymałościowe stwardniałego betonu.
- Bezpośrednio po zakończeniu pracy narzędzia należy oczyścić czystą wodą.
- Minimalna grubość podkładu 25 mm.
- Zaprawę należy stosować w temperaturze otoczenia +5°C do +25°C.
- Gotową zaprawę należy zużyć w ciągu 1 godziny.
- Użytkowanie podkładu po 48h przy 20˚C. Chronić warstwę świeżej zaprawy przed przedwczesnym wysychaniem i opadami atmosferycznymi. Przez 7 dni chronić beton przed wysychaniem i mrozem.